بیوگرافی مشاهیر

بیوگرافی محسن هشترودی  

زندگینامه

فرزند اسماعـیل، در روز ۲۲ دیماه سال ۱۲۸۶ خورشیدی در تـبریز متـولد شد.  تحـصیلات متوسطه خود را در دارالفـنون به انجام رساند و از دانـشسرای عالی موفـق به اخـذ درجه لیسانس گـردید. وی دارای درجه کارشناسی در عـلوم ریاضی از دانشکـده سوربن و دکـترای دولتی در رشته عـلوم از دانشگـاه پاریس بود. در سال ۱۳۱۵ در دانشسرای عالی و دانشکـده عـلوم به خدمت مشغـول گـردید و از سال ۱۳۲۱ به تـدریس در دانشگـاه تهـران پـرداخت. هـشترودی در کـنگـره های بـین المللی مخـتـلفی شرکت کرد؛ از آن جمله: کـنگـره بـین المللی ریاضی در۱۹۵۰ دانشگـاه هـاروارد آمریکا، کـنگـره بـین المللی ریاضی در ۱۹۵۴ آمستردام کـنگـره بـین المللی ریاضی در ۱۹۵۸ ادیـنـبرو انگـلستان و کـنگـره ریاضی دانان زبان لاتـین در ۱۹۵۶ فرانسه.

Image result for ‫محسن هشترودی‬‎هـشترودی کـنفرانس ها و سخنرانیهایی نیز در انستـیتوی مطالعـات عالیه پرینستون و دانشگـاه هاروارد و آکادمی عـلوم مسکو و آکادمی علوم رومانی و در انستیتوی هـانری پوانکاره و دانشگـاه پنجاب پاکستان انجام داده است.  پژوهـش های ریاضی وی عـبارتـند از: هـندسه، هـندسه فضایی کلاسیک، معـادلات دیفرانسیل، نظریه اعـداد، آنالیز، مکانیک و جبر که تعـداد این تحقیقات به نوزده می رسد.

Image result for ‫محسن هشترودی‬‎

مجموعه شعـر “سایه ها” و دو کتاب “دانش و هـنر” و “جهـان اندیشه” از وی به چاپ رسیده است. پروفسور هـشترودی از دانشمندان بنام معـاصر ایران بود که در عـلم و ادب مقام شامخی داشت.  وی در سال ۱۳۵۶ دار فانی را وداع گـفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن